Verdensrekordforsøg Dag 5

Så er Dag 5 til ende for Camille Herron. Hun er nu oppe på 807 km, og kan efterhånden også glemme alt om at sætte overall amerikansk rekord på 975 km. Det ser stadigvæk godt ud for hende med Verdensrekorden. Hun mangler i 6. døgn kun 77 km i at slå den. Men det er bekymrende forhende at hun i dag kun nåede 116 km. Set med danske øjne er det positivr, da Stine Rex vil forsøge at sætte VR senere på året
https://smoody.com/run-further/RB3Y62DA

Udgivet i 6 Dages Løb, Multidays Run, Nyheder Ultra Marathon | Tagget , , | Kommentarer lukket til Verdensrekordforsøg Dag 5

Rekordforsøg Dag 4

Så er dag 4 overstået for 6 dages løberne. Camille Herron har nået 691 km, og har således i døgnet løbet 141 km. Nu ser det meget vanskeligt, for ikke at sige umuligt for hende at sætte VR overall. Kouros havde efter 4 døgn 751 km, så hun er altså 60 km efter.
Hun får også vanskeligt ved at sætte overall amerikansk rekord, der lyder på 975 km og indehaves af Joe Fejes. For at slå den skal hun i gennemsnit løbe 142 km om dagen
Til gengæld ser det lovende ud mht kvindernes VR, hvor hun skal nå over 883 km. Hun mangler således “kun” at løbe 192 km de sidste 2 døgn.
https://smoody.com/run-further/RB3Y62DA

Udgivet i 6 Dages Løb, Multidays Run, Nyheder Ultra Marathon | Tagget , , | Kommentarer lukket til Rekordforsøg Dag 4

Verdensrekordforsøg Dag 3

Der er nu løbet 72 timer i Furths 6 dages løb, hvor Camille Herron forsøger at sætte VR. Hun har nu nået 550 km. Hun har således i det forgangne døgn løbet 152 km. Hun er således stadig efter Kouros’s VR. For at sætte VR er hun nødsaget til i gennemsnit at løbe 100 miles om dagen de sidste 3 dage for at nå de magiske 1036 km.
Det ser godt ud for hende med hensyn til kvindernes VR på 883 km. For at nå denne skal hun i gennemsnit løbe 111 km om dagen, ligesom hun fortsat har mulighed for at sætte amerikansk overall rekord. Den amerikanske rekord indehaves af Joe Fejes med 975 km
https://smoody.com/run-further

Udgivet i 6 Dages Løb, Multidays Run, Nyheder Ultra Marathon | Tagget , , | Kommentarer lukket til Verdensrekordforsøg Dag 3

VR i 72 timers løb af Camille Herron

Camille Herron har sat ny VR på 72 timer under Further’s 6 dages løb. Hun har passeret Stine Rex’s 505 km, og har ligeledes sat VR i på 500 km med 62:50:45.
Hun er stadigvæk bagefter Kouros VR, godt og vel 30 km, men er langt foran Samdra Barwick’s VR for kvinder.
https://smoody.com/run-further

Udgivet i 6 Dages Løb, Multidays Run, Nyheder Ultra Marathon | Tagget , , | Kommentarer lukket til VR i 72 timers løb af Camille Herron

Verdensrekordforsøg dag 2

Camille Herron har nu nået 398 km efter 48 timers forløb. Hun har således i det forgangne døgn løbet 183 km . Da Kouros satte sin VR løb han også 178 km på anden dagen, og havde nået 432 km, så hun haler lidt ind på ham.
Hun er et godt stykke foran Sandra Barwick’s VR for kvinder der efter 48 timer havde 326 km.

https://smoody.com/run-further

Udgivet i 6 Dages Løb, Multidays Run, Nyheder Ultra Marathon | Tagget , | Kommentarer lukket til Verdensrekordforsøg dag 2

Verdensrekordforsøg 6 Dages løb

Camille Herron forsøger i øjeblikket at sætte VR i 6 Dages løb. Kvindernes VR indehaves i øjeblikket af Sandra Barwick med 883 km. Det er dog ikke kun den rekord hun jagter. Hun vil hverken mere eller mindre gøre et attentat på Yannis Kouros VR hos herrene, der lyder på 1036 km.
Camille Herron var indtil forylig Verdensrekord indehaver i 24 timers løb med 270 km. Hun er indehaver af VR i 48 timers løb for kvinder med 435 km.
Løbet har nu været i gang i et døgn og Herron har nået 216 km. Til sammenligning løb Kouros 254 km første døgn, da han satte sin VR
https://shop.lululemon.com/story/run-further?icid=home-homepage%3B1%3Bresponsiveimage%3Bstory%3Arun-further%3BCampaigns%3BFURTHER&fbclid=IwAR0jAQ58fm7JjDyV5Pv4BbY3YSm13oW0QpOxtDg_MsIhMWx2_JOM1SHqCNk#the-athletes

Udgivet i 6 Dages Løb, Multidays Run, Nyheder Ultra Marathon | Tagget , | Kommentarer lukket til Verdensrekordforsøg 6 Dages løb

Aarsliste 2023

50 km
Herre

  1. Jesper Andkær Larsen 3:16:51 05.11 Hyderrabad
  2. Nikolaj Benzon Larsen 3:35:33 0511 Hyderrabad
  3. Morten Stilling 3:39:30 05.11 Hyderabad
  4. Brian Arreborg Hansen 3:41:05 17.12 Barcelona
  5. Michael Thomassen 3:52:08 01.04 Viborg
  6. Torben Halkjaer 4:06:10 01.04 Viborg
  7. Jakob Skriver 4:06:11 17.12 Barcelona
  8. Svend Dalgaard 4:17:19 01.04 Viborg
  9. Peter Ibsen 4:28:25 18.02 Viborg
  10. Henrik Berg Jensen 4:39:38 Louny


    Kvinder
  1. Maria Cordt 3:51:35 01.04 Viborg
  2. Helle Grosser 3:52:04 01.04 Viborg
  3. Heller Grosser 4:16:01 05.11 Hyderrabad
  4. Pia Ladefoged 5:32:58 01.04 Viborg

100 km
Herre

  1. Mads Karlsson 7:35:32 01.04 Viborg
  2. Emil Krog Ingerslev 7:36:28 01.04 Viborg
  3. Morten Thye 9:02:44 26.11 Oslo Split
  4. Rene Jørgensen 9:08:08 01.04 Viborg
  5. Leon Skriver Hansen 9:13:58 01.04 Viborg
  6. Søren Møller 9:18:32 01.04 Viborg
  7. Rasmus Anker Møller 9:27:53 01.04 Viborg
  8. Brian Hansen 9:55:00 19.03 Sittard
  9. Carsten Christensen 10:02:33 01.04. Viborg
  10. Heine Kaersgaard Laursen 10:14:54 01.04 Viborg




Kvinder

  1. Christine Mille Ree 8:28:39 01.04 Viborg
  2. Lotte Grindeskov Andersen 8:45:27 01.04 Viborg
  3. Helle Borup Jehs Nissen 9:44:20 01.04 Viborg
  4. Katja Walther Bjerre 10:12.42 01.04 Viborg
  5. Tina Skannerup 10:16:44 01.04 Viborg
  6. Julia Keller 14:06:58 Split Oslo

100 Miles
Herre

  1. Emil Krog Ingerslev 13:19:02 10.09 Nykøbing Mors
  2. Jonas Juhler Hansen 15:18:55 10.09 Nykøbing Mors
  3. Morten Thye 15:26:53 10.09 Nykøbing Mors
  4. Brian Hansen 15:47:29 Split 01.12 Taipei
  5. Rene Jørgensen 15:57:51 10.09 Nykøbing Mors
  6. Hallur Holm 16:02:27 Split Taipei
  7. Jacob Justesen 16:25:29 10.09 Nykøbing Mors
  8. Morten Thye 17:19:36 Split Oslo
  9. Poul Lundgren Rasmussen 17:35:33 10.09 Nykøbing Mors
  10. Morten Klingenberg 18:27:06 13.08 Berlin
  11. Bjarne Østergaard 19:09:35 10.09 Nykøbing Mors

Kvinder

  1. Katja Lykke Tonstad 15:32:36 Split 01.12 Taipei
  2. Stine Rex 15:34:04 Split 01.12 Taipei
  3. Annette Christensen 17:47:45 10.09 Nykøbing Mors
  4. Mette Sommer Fritze 18:02:18 Split 01.10 Taipei
  5. Emma Malene Lemmer 18:49:23 10.09 Nykøbing Mors
  6. Bente Dinesen 20:10:44 10.09 Nykøbing Mors
  7. Hanne Kildegaard 20:51:44 10.09 Nykøbing Mors
  8. Tina Skannerup 21:18:40 10.09 Nykøbing Mors
  9. Pia Marcussen 21:40:01 10.09 Nykøbing Mors
  10. Camilla Nielsen 21:43:38 Split 13.05 Basel

6 Timers løb
Herre

  1. Brian Arreborg Hansen 81.473 km 17.12 Barcelona
  2. Jakob Skriver 71.402 km 17.12 Barcelona
  3. Morten Thye 70.477 km 15.07 Delmenhorst
  4. Morten Thye 69.406 km Split 25.11 Oslo
  5. Hans Christian Cederberg 69.387 km 28.07 Albertslund
  6. Warny Sarrbrey 67.434 km 28.07 Albertslund
  7. Martin Ronas Dreyer 65.779 km 28.07 Albertslund
  8. Kristian Pape Joergensen 65.578 km 03.06 Sæby
  9. Andreas Olsen 62.878 km 28.07 Albertslund
  10. Oliver Quist Soerensen 62.552 km 28.07 Albertslund

    Kvinder
  1. Christine Mille Ree 75.514 km 28.07 Albertslund
  2. Jeanne Høyer 65.194 km 28.07 Albertslund
  3. Rikke Lyhne Feilberg 64.866 km 28.07 Albertslund
  4. Mia Mørkeby Johnsen 62.546 km 28.07 Albertslund
  5. Mie Pedersen 57.750 km 03.06 Sæby
  6. Helle Hvidt Wallentin 57.210 km 28.07 Albertslund
  7. Linnette Juel Baekgaard 55.631 km 03.06 Sæby
  8. Maria Olsen 55.437 km28.07 Albertslund
  9. Anna Soon Bensen 55.489 km28.07 Albertslund
  10. Mette Birk Jensen 53.312 km 28.07 Albertslund

12 timers løb

Herre

  1. Morten Thye 128.428 km Split 25.11 Oslo
  2. Brian Hansen 124.000 km Split 01.10 Taipei
  3. Hallur Holm 122.800 km Split 01.10 Taipei
  4. Mikkel Bay Haugaard 119.500 km 22.10 Skanderborg
  5. Klaus Pirker Jørgensen 117.800 km Split 01.!0 Taipei
  6. Brian Hansen 112.687 km 19.03 Sittard
  7. Allan Bjaerø Sørensen 108.598 09.09 København
  8. Ronni Andersen 105.424 km 22.10 Skanderborg
  9. Lars Holm Mose 104.928 km Split 25.11 Oslo
  10. Henrik Hansen 103.619 km 22.10 Skanderborg


    Damer
  1. Bouchra Lundgren Eriksen 134.501 km 03.06 Sæby
  2. Katja Lykke Tonstadt 126.000 km Split 01.12 Taipei
  3. Stine Rex 126.000 km Split 01.12 Taipei
  4. Bouchra Lundreng Eriksen 120.000 km Split 01.12 Taipei
  5. Mette Sommer Fritze 115.600 km Split 01.12 Taipei
  6. Pia Høgh 105.410 km 03.06 Sæby
  7. Camilla Nielsen 101.200 km Split 13.05 Basel
  8. Jane Skov 90.321 km 09.09 København
  9. Maibritt Soo 89.119 km 22.10 Skanderborg
  10. Julia Keller 89.080 km Split 25.11 Oslo





    24 Timers løb
    Herre

  1. Brian Hansen 236.310 km 01.12 Taipei
  2. Bruno Batsberg 235.285 km 03.06 Sæby
  3. Hallur Holm 233.422 km 01.12 Taipei
  4. Brian Hansen 228.490 km 03.06 Sæby
  5. Hallur Holm 223.565 km 03.06 Sæby
  6. Søren Møller 204.625 km 03.06 Sæby
  7. Roni Andersen 190.850 km 03.06 Sæby
  8. Peter Torjussen 184.000 km 20.08 Aabybro
  9. Klaus Pirker Jørgensen 184.470 km 01.12 Taipei
  10. Lars Holm Mose 182.776 km 26.11 Oslo
  11. Claus Elgaard Frederiksen 175.980 km 22.10 Skanderborg
  12. Jeppe Lund 172.420 km 22.10 Skanderborg


    Kvinder
  1. Katja Lykke Tonstad 248.049 km 01.12 Taipei
  2. Stine Rex 245.850 km 01.12 Taipei
  3. Katja Lykke Tonstad 200.819 km 03.06 Sæby
  4. Mette Sommer Fritze 184.561 km 01.12 Taipei
  5. Camila Nielsen 176.470 km 14.05 Basel
  6. Julie Kristine Møller Jensen 170.077 km 03.06 Sæby
  7. Lillian Rasch Rasmussen 163.745 km 03.06 Sæby
  8. Katja Walther Bjerre 135.116 km 03.06 Sæby
  9. Bouchra Lundgren Eriksen 130.000 km 01.12 Taipei
  10. Nana Hyllested 129.130 km 04.06 Sæb

48 timers løb
Herre

  1. Peter Torjussen 307. km 20.08 Aabybro Split
  2. Carsten Friis 278.532 km 20.05 Förslöv
  3. Steen Michelsen 265.161 km 22.10 Skanderborg
  4. Michael Clausen 257.875 km 22.10 Skanderborg
  5. Lars Skaarup Brødsgaard 250.473 km 22.10 Skanderborg
  6. Carsten Friis 240.721 km 19.08 Förslöv Split
  7. Brian Moesgaard 218.466 km 22.10 Skanderborg
  8. Magnus Hviid-Rasmussen 215.889 km 22.10 Skanderborg
  9. Dirk Scheelke 200.000 km 22.10 Skanderborg
  10. Bjarne Lei Andersen 168.572 km 22.10 Skanderborg

Kvinder

  1. Tina Andersen 257.362 km 22.10 Skanderborg
  2. Mette Birk Jensen 210.378 19.08 Förslöv
  3. Kajsa Oest 203.370 km 22.10 Skanderborg

    72 timer
    Herre
  1. Peter Lund Torjussen 432.150 km 20.08 Aabybro
  2. Per Hansen 364.446 km 20.08 Aabybro
  3. Carsten Friis 360.070 km 19.08 Förslöv
  4. Bjarne Lei Andersen 240.721 km 19.08 Förslöv
  5. Peder Kjeldmann 210.313 km 20.08 Aabybro

    Kvinder

    1. Stine Rex 505.615 km bro 20.08 Aabybro
    2. Mette Birk Jensen 309.499 19.08 Förlöv
    3. Lisbeth Rose Billedskov Hansen 270.814 km 20.08 Aabybro
    4. Hanne Kildegaard 230.480 km 20.08 Aabybro
    5. Charlotte Kirkegaard Lorenzen 152.693 km 20.08 Aabybro


    6 Dages Løb
    Herre
  1. Carsten Friis 660.169 km 19.06 Förlöv
  2. Bjarne Lei Andersen 426.776 km Förlöv

  • Damer
  • 1. Mette Birk Jensen 553.633 km 19.08 Förlöv
Udgivet i Statistik | Tagget | Kommentarer lukket til Aarsliste 2023

Alletiders bedste 2023

Alle tiders bedste pr 01.01 2023

50 km
Herre
:

  1. Jesper Faurscou 2:58:31 Herning 12.12 2020
  2. Morten Stilling 3:03:02 Viborg 07.03 2021
  3. Jesper Andkjær Larsen 3:03:42 Brasov 01.09 2019
  4. Asser Vittrup Nielsen 3:04:32 Brasov 01.09 2019
  5. Jesper Faurschou 3:05:16 Barcelona 08.10 2022
  6. Mads Kragh 3:07:27 Brasov 01.09 2019
  7. Henrik Madsen 3:09:24 Rodenbach 12.04. 1997 (Split)
  8. Jesper Andkær Larsen 3:11:21 Barcelona 08.10 2022
  9. Brian Arreborg Hansen 3:12:34 Oslo 18.02 2017
  10. .Brian Arreborg Hansen 3:13:52 Viborg 07.03 2021
  11. Henrik Simonsen 3:12:48 København 26.04 2014
  12. Brian Arreborg Hansen 3:16:21 København 25.04 2015
  13. .Kasper Laumann Hartlev 3:16:32 Barcelona 09.10 2022
  14. Jesper Andkaer Larsen 3:16:51 05.11 2023 Hydererabad
  15. Jesper Lindskov Noer 3:16:57 København 14.04 2012
  16. Morten Thye 3:17:57 Viborg 13.04 2024
  17. Henrik Madsen 3:18:13 Neuwittenbech 21.09 1996 (Split)
  18. Jonas Bo Berg 3:18:32 Viborg 12.03 2022
  19. Morten Thye 3:18:38 Viborg 05.06 2021
  20. Jesper Kenn Olsen 3:19:00 Essholbrücken 24.03 2002
  21. Kenneth Munk 3:20:15 København 24.04 2010 (Split)
  22. Per Nilsson 3:23:53 Fredericia 17.06 2006

Kvinder:

  1. Begitte Hansen 3:29:38 Viborg 07.03 2021
  2. Begitte Hansen 3:35:25 Barcelona 08.10 2022
  3. Helle Blak Petersen 3:38:26 Viborg 04.06 2022
  4. Marie Cordt 3:38:42 Viborg 12.03 2022
  5. Helle Blak Petersen 3:42:50 Viborg 05.06 2021
  6. Helle Blak Petersen 3:44:44 Amstelveen 25.05 2019
  7. Mille Christine Ree 3:46:17 Barcelona 08.10 2022
  8. Louise Skak 3:46:37 Oslo 17.02 2018
  9. Louise Skak 3:46:39 Oslo 08.02 2020
  10. Sofie Kildahl Møller 3:47:58 Viborg 07.03 2021
  11. Helle Blak Petersen 3:48:26 Brasov 01.09 2019
  12. Bouchra Lundgren Eriksen 3:48:26 Brasov 01.09 2019
  13. Anni Lønstad 3:49:10 Rodenbach 12.04 1997
  14. Anni Lønstad 3:49:44 Stein 01.03 1998
  15. Anni Lønstad 3:51:08 Zolder 17.02 2001
  16. Helle Blak Petersen 3:51:08 Barcelona 08.10 2022
  17. .Marie Cordt 3:51:18 Viborg 07.3 2021
  18. .Mille Christine Ree 3:51:26 Viborg 03.07 2022
  19. Maria Cordt 3:51:35 01.04 2023 Viborg
  20. Helle Borup Jehs Nissen 3:51:56 Helsingborg05.07 2018
  21. Louise Skak 3:51:58 Brasov 01.09 2019
  22. Helle Grosser 3:52:04 01.04 2023 Viborg
  23. .Louise Skak 3:52:57 Oslo 18.02 2017
  24. Bouchra Lundgren Eriksen 3:53:59 Bernau 27.08 2022
  25. Pia Joan Sørensen 3:56:53 Bramming 19.05 2013
  26. Maren Skau 3:57:43 Winschoten 08.09 2007
  27. Anni Lønstad 3:59:42 Stein 06.03 2005
  28. Louise Skak 4:06:45 Oslo 15.02 2014

 100 km Mænd

  • 1. Kenneth Munk 6:57:35 København 24.04 2010
  • 2. Jesper Kenn Olsen 6:58:31 Winschoten 09.09 2000
  • 3. Brian Arreborg Hansen 7:12:17 Viborg 22.08 2020
  • 4. Arne Mogensfeldt 7:13:12 Hamm 1987
  • 5. Brian Arreborg Hansen 7:14:21 Stockholm 09.08 2014
  • 6. Mikkel Kleis 7:16:10 Winscoten 14.09 2019
  • 7. Brian Arreborg Hansen 7:16:16 Winschoten 12.09 2015
  • 8. Matthias Jørgensen 7:18:59 Los Akazares 27.11 2016
  • 9. Henrik Madsen 7:19:54 Rodenbach 18.04 1998
  • 10. Brian Arreborg Hansen 7:20:56 Winschoten 09.09 2017
  • 11.Brian Arreborg Hansen 7:21:01 Bramming 24.05 2015
  • 12.Brian Arreborg Hansen 7:22:08 Viborg 17.08 2019
  • 13.Peter Paldan Sørensen 7:23:25 København 24.04 2010
  • 14.Matthias Jørgensen 7:26:37 Winschoten 12.09 2015
  • 15.Jesper Ken Olsen 7:27:04 Chavagnes en Paillers 15.05 1999
  • 16.Matthias Jørgensen 7:29:16 København 25.04 2015
  • 17.Brian Arreborg Hansen 7:33:30 Los Alkazares 27.11 2016
    18. Mads Karlsson 7:35:32 Viborg 01.04 2023
    19 Emil Krog Ingerslev 7:36:28 Viborg 01.04 2023
  • 20.Peter Nielsson 7:37:21 Nexø 27.08 2006
  • 21.Ole Karlsen 7:38:21 København 16.04 2011

Peter Paldan Sørensen har løbet 7:04:40 ved EM i 2011. Men af en eller anden grund er den  aldrig blevet anerkendt. Ole Karlsen løb ved samme Mesteskab 7:24:28

Kvinder:

  1. Begitte Hansen 7:51:34 Viborg 13.04 2024
  2. Anni Lønstad 7:53:15 Rodenbach 16.04 1994
  3. Bouchra Lundgren Eriksen 7:55:33 Viborg 22.08 2020
  4. Bouchra Lundgren Eriksen 8:00:38 Bernau 27.08 2022
  5. Anni Lønstad 8:08:22 Neuwittenbeck 16.10 1993
  6. Helle Blak Petersen 8:11:53 Viborg 13.04 2024
  7. Anni Lønstad 8:19:16 Rodenbach 12.04 1997
  8. Mie Pedersen 8:19:18 Viborg 13.04 2024
  9. Pia Joan sørensen 8:19:58 København 26.04 2014
  10. Christine Mille Ree 8:28:39 01.04 2023 Viborg
  11. Pia Joan Sørensen 8:29:01 Bramming 19.05 2013
  12. Maren Skau 8:33:43 Winschoten 08.09 2007
  13. Pia Joan Sørensen 8:34:08 København 20.04 2013
  14. Pia Joan Sørensen 8:34:10 Doha 22.11 2014
  15. Anni Lønstad 8:36:58 Geldrop 17.08 1996
  16. Lotte Gindeskov Andersen 8:40:31 Viborg 13.04 2024
  17. Lotte Grindeskov Andersen 8:45:27 01.04 2023 Viborg
  18. Pia Joan Sørensen 8:45:47 Grakavescak08.09 2018
  19. Anni Lønstad 8:46:59 Bruhl 09.07 1995
  20. Christina Aarestrup Shifris 8:47:36 Viborg 12.08 2017
  21. Helle Bolrup jehs Nissen 8:49:07 Grakavescak08.09 2018
  22. Anni Lønstad 8:51:36 Winschoten 12.09 1992
  23. Katja walter Bjerre 8:54:44 Viborg 22.08 2020
  24. Lise Friis 8:55:45 Helsingborg05.07 2018
  25. Majbritt Skovgaard Sørensen 8:55:54 København 20.04 2013
  26. Eva Vrist Birgerson 8:59:12 Winschoten 10.09 2005

100 Miles

Herre:

  1. Emil Krog Ingerslev 13:19:02 10.09 2023 Nykøbing Mors
  2. Kim Klitgaard Sørensen 13:34:48 Nykøbing Mors 13.09 2015
  3. Jesper Svendsen 13:54:42 Nykøbing Mors 11.09 2016
  4. Kim Hansen 14:12:00 Nykøbing Mors 14.09 2014
  5. Morten Thye 14:41:02 Nykøbing Mors 11.09 2022
  6. Kim Klitgaard Sørensen 14:43:04 Espoo 26.02 2017 Split
  7. Morten Thye 14:46:45 Nykøbing Mors 08.09 2019
  8. Bruno Batsberg 14:48:09 Nykøbing Mors 10.09 2017
  9. Frederik Lassen 14:49:45 Nykøbing Mors 15.09 2013
  10. Carsten Eriksen 14:54:51 Nykøbing Mors 11.09 2011
  11. Rasmus Rasmussen 14:59:32 Nykøbing Mors 06.09 2020
  12. Bruno Batsberg 15:06:49 Verona 15.09 2022 Split
  13. Lars Christoffersen 15:07:35 Nykøbing Mors 09.09 2012
  14. Kim Hansen 15:16:03 Nykøbing Mors 15.09 2013
  15. Kim Klitgaard Sørensen 15:16:53 Nykøbing Mors 14.09 2014
  16. Bruno Batsberg 15:17:42 Nykøbing Mors 0 4.09 2021
  17. Jonas Juhler Hansen 15:18:55 10.09 2023 Nykøbing Mors
  18. .Frederik Lassen 15:19:23 Nykøbing Mors 20.09 2009
  19. Jacob Justesen 15:19:35 Nykøbing Mors 06.09 2020

Kvinder

  1. Stine Rex 15:07:07 Timisoara 27.05 2018 Split
  2. Stine Rex 15:28:05 Nykøbing Mors 09.09 2018
  3. Katja Lykke Tonstad 15:32:36 Split 01.12 2023 Taipei
  4. Stine Rex 15:34:04 Split 01.10 2023 Taipei
  5. Helle Borup Jehs Nissen 16:33:41 Nykøbing Mors 11.09 2022
  6. Katja Walther Bjerre 17:10:39 Nykøbing Mors 06.09 2020
  7. Mette Søgård 17:31:17 Nykøbing Mors 11.09 2022
  8. Lisbeth Billeskov Hansen 17:35:22 Nykøbing Mors 10.09 2017
  9. Annette Christensen 17:47:45 10.09 2023 Nykøbing Mors
  10. Mette Sommer Fritze 18:02:18 2023 Split 01.12 Taipei
  11. Lone Friis 18:23:23 Nykøbing Mors 06.09 2020
  12. Anne Marie Rossen 18:23:55 Nykøbing Mors 13.09 2015
  13. Emma Malene Lemmer 18:49:23 10.09 2023 Nykøbing Mors
  14. Linda Kempel 18:51:06 Nykøbing Mors 11.09 2016
  15. Katja Walther Bjerre Verona 18.09 2022
  16. Anne-Dorthe Mahato 19:00:27 Nykøbing Mors 11.09 2011
  17. Anne Marie Rossen 19:06:11 Nykøbing Mors 14.09 2014
  18. Bente Dinesen 19:17:29 Nykøbing Mors 06.09 2020
  19. Anne-Dorthe Mahato 19:33:29 Nykøbing Mors 12.09 2010
  20. Mette Normind Pilgaard 19:36:27 Nykøbing Mors 11.09 2011
  21. Annete Fredskov Jensen 19:51:54 Nykøbing Mors 10.09 2017

6 timer.

Herre

  1. Brian Arreborg Hansen 87.153 km Albertslund 25.10 2014
  2. Kenneth Munk 86.740 km Albertslund 24.04 2010 (Opnået i 100 Km løb)
  3. Brian Arreborg Hansen 86.277 km Barcelona 15.12 2019
  4. Brian Arreborg Hansen 84.230 km Barcelona 16.12 2017
  5. Brian Arreborg Hansen 82.951 km Vallensbæk 03.10 2020
  6. Mikkel Kleis 82.817 km Grenaa 21.11 2015
  7. Kenneth Munk 82,420 Albertslund 24.10 2009
  8. Brian Arreborg Hansen 81.473 km 17.12 Barcelona
  9. Brian Arreborg Hansen 82.221 km Albertslund 27.10 2018
  10. .Brian Arreborg Hansen 81.402 km Albertslund 29.10 2016
  11. Matthias Jørgensen 81.312 km Rheine 10.03. 2018
  12. .Klaus Hagensen 81.170 km Grenaa 15.11 2014
  13. Ole Karlsen 80,499 Grenå 22.11 2008
  14. Ole Karlsen 80.403 Albertslund 29.10 2011
  15. Ole Stougaard 80.255 Albertslund 2010
  16. Ole Karlsen 80.114 Grenå 19.11 2011
  17. Frederik Lassen 79.991 Grenaa 20.11 2011
  18. Poul Petersen 79,950 Grenå 21.11 2009
  19. Peter Paldan Sørensen 79,949 Bornholm 24.05 2009

Kvinder:

  1. Anni Lønstad 76.708 km Zolder 28.03 1998
  2. Anni Lønstad 76.344 km Stein 01.03 1998
  3. Anni Lønstad 76.268 km Gistel 01.05 1998
  4. Christine Mille Ree 75.514 km 28.07 2023 Albertslund
  5. Bouchra Lundgren Eriksen 75.403 km Kokola 18.05 2019
  6. Lise Friis 75.006 km Barcelona15.12 2019
  7. Anni Lønstad 74.966 km Stein 02.03 1997
  8. Pia Joan Sørensen 74.627 km Albertslund29.10 2016
  9. Louise Skak 73.785 km Grenaa 18.11 2017
  10. Helle Borup Jehs Nissen 73.780 km Rheine 10.03 2018
  11. Bouchra Lundgren Eriksen 73.593 km Grenaa 18.11 2017
  12. Helle Blak Petersen 73.083 km Vallensbæk 03.10 2020
  13. Lise Friis 72.964 km Vallensbæk 03.10 2020
  14. Anni Lønstad 72.876 km Stein 12.03 2000
  15. Louise Skak 72.729 km Grenaa 21.11 2015
  16. Maren Skau 72.610 km Grenaa 24.11 2008
  17. Christina Aarestrup Shifris 72.545 km Grenaa 19.11 2016
  18. Anni Lønstad 72.441 km Stein 06.03 2005
  19. Helga Bang 72.420 km Aalborg 28.08 2011

12 timer
Herre

  1. Matthias Jørgensen 145.234 km Sæby 29.05 2016
  2. Kim Klitgaard Sørensen 143.382 km Sæby 03.06 207
  3. Kim Rasmussen 137.169 km Oslo 10.12 2006
  4. Kim Klitgaard Sørensen 133,783 km Tapiola 25.02 2017 Split
  5. Søren Raarup 132.923 km Brno 24.10 2004 Split
  6. Henrik Westerlin 132.687 km Albi 22.10 2016 Split
  7. Henrik Westerlin 132.402 km Jessheim 27.07 2014
  8. Kim Klitgaard Sørensen 130.472 km Albi 22.10 2016 Split
  9. Bruno Batsberg 129.765 km Verona 18.09 2022
  10. Kim Hansen 129.369 km Albi 22.10 2016 Split
  11. Bruno Batsberg 129.369 km Albi 22.10 2016 Split
  12. Jesper Ken Olsen 129.351 km Lohja 22.02 2004
  13. Martin Jensen 129.143 km Sæby 30.05 2015
  14. Charley Prødel 128.614 km Oslo 06.12 2008
  15. Morten Thye 128.428 km Split 25.11 2023 Oslo

Kvinder

  1. Bouchra Lundgren Eriksen 134.501 km 03.06 2023 Sæby
  2. Bouchra Lundgren Eriksen 135,500 km 02.06 Slovenien
  3. Anni Lønstad 134.378 km Geldrop 17.08 1996
  4. Pia Joan Sørensen 133.332 km Sæby 03.06 2017
  5. Katja Lykke Tonstadt 126.000 km Split 01.12 2023 Taipei
  6. Stine Rex 126.000 km Split 01.12 2023 Taipei
  7. Stine Rex 123.633 km Verona 18.09 2022
  8. Stine Rex 126.838 km Albi 26.10 2019 Split
  9. Anni Lønstad 126.140 km Brühl 09.07 1995
  10. Anne-Marie Geisler Andersen 122.733 km Albi 26.10 2019 Split
  11. Bouchra Lundreng Eriksen 120.000 km Split 01.12 2023 Taipei
  12. Sidsel Petersen 120.783 km Grenaa 13.09 2013
  13. Mette Sommer Fritze 115.600 km Split 01.10 2023 Taipei
  14. Diana Kämpe 116.371 km Basel 19.05 2019
  15. Jane Skov Olsen 116.103 km Sæby 03.06 2017
  16. Mette Normind Pilegaard 112.577 km Brno 24.10 2004 Split
  17. Linda Kempel 111.272 km Sæby 02.06 2018
  18. Stine Rex 110.000 km Athen 11.01 2020 Split
  19. Anne-Marie Rossen 109.461 km Albi 22.10 2016 Split
  20. Diana Kämpe 109.461 km Albi 22.10 2016 Split

24 Timer
Herre

  1. Emil Krog Ingerslev 267.151 km Sæby 02.06 2024
  2. Kim Hansen 257.753 Torino 12.04 2015
  3. Bruno Batsberg 254,503 Belfast02.07 2017
  4. Kim Klitgaard Sørensen 249,254 Espoo 26.02 2017
  5. Kim Klitgaard Sørensen 246.793 Sæby 31.05 2015
  6. Alex Henriksen Køge 245,577 Apeldoorn 21.05 2004
  7. Kim Klitgaard Sørensen 243.992 Albi 22.10 2016
  8. Kim Hansen 241.657 Rønne 24.05 2014
  9. Lars Christoffersen 239,136 Brno 24.10 2004
  10. Henrik Westerlin 238.148 Albi 22.10 2016
  11. Bruno Batsberg 236.818 km Verona 18.09 2022
  12. Bruno Batsberg 236..591 Sæby 02.06 2024
  13. Brian Hansen 236.310 km 01.12 2023 Taipei
  14. Bruno Batsberg 235.729 Albi 22.10 2016
  15. Bruno Batsberg 235.285 km 03.06 2023 Sæby
  16. .Bruno Batsberg 234,443 Sæby 31.05 2015
  17. Hallur Holm 233.422 km 01.12 2023 Taipei
  18. Kim Hansen 233.362 Sæby 02.06 2019
  19. Brian Larsen 231,770 Oslo 08.12 2007
  20. Ole Karlsen 231.339 Rønne 10.06 2012
  21. Jan Michael Andersen 230,919 San Giovanni 23.09 2006

Kvinder

  1. Katja Lykke Tonstad 248.049 km 01.12 2023 Taipei
  2. Stine Rex 245.850 km 01.12 2023 Taipei
  3. Stine Rex 243.749 km Albi 27.10 2019 2018
  4. Stine Rex 241.921 km Timisoaro 27.05 2018
  5. Anne Marie Geisler Andersen 233,,051 Belfast 02.07 2017
  6. Anne Marie Geisler Andersen 225,724 Albi 22.10 2016
  7. Anne Marie Geisler Andersen 219 km Kladno 26.07 2014
  8. Anni Lønstad 217,75 Basel 07.05 1995
  9. Maibritt Skovgaard 214.179 Grenaa 15.09 2013
  10. Karen Marie Brøgger 213,427 Taipei,Taiwan 24.02 2006
  11. Katja Walther Bjerre 212.897 km Verona 18.09 2022
  12. Stine Rex 211.000 km Athen 11.01 2020
  13. Lisbeth Billeskov Hansen 210,050 km København 2021
  14. Anne Marie Geisler Andersen 209.300 Katowice 09.09 2012
  15. Stine Rex 208.971 Sæby 31.05 2015
  16. Anne Dorte Mahato 207.648 Rønne 19.06 2011
  17. Katja Lykke Tonstad 206.748 Sæby 02.06 2024
  18. Diana Kämpe 206.420 Espoo 28.02 2016
  19. Anne Marie Rossen 205,194 19.06 2011 Bornholm
  20. Mette Pilgaard 203.665 Rønne 23.05 2008
  21. Anne Marie Rossen 203,296 Sæby 31.05 2015
  22. Mette Pilgaard 202,995 Brno 23.10 2004
  23. Katja Walther Bjerre 202.809 02.06 2024
  24. Anne Marie Geisler Andersen 202.216 Vallensbæk
  25. Katja Lykke Tonstad 200.819 km 03.06 2023 Sæby
  26. Anne Marie Geisler Andersen 200,208 Bornholm Juni 2010
  • 48 Timer
  • Herre
  1. Søren Møller 414.215 km Belatonfüred 02.06 2024
  2. Lars Christoffersen 372,963 km Surgeres 03.05. 2010
  3. Lars Christoffersen 366,271 km Bornholm 25.05 2008
  4. Peter Torjussen 344.881 km Balatonfüred 02.06 2024
  5. Morten Klingenberg 333.984 km Balatonfüred 02.06 2024
  6. Jesper Kenn  Olsen 332,653 km Surgeres 14.05 2006
  7. Per K. Pedersen 332,050 km Bornholm 25.05 2008
  8. Lars Christoffersen 326.011 km Skövde 26.08 2012
  9. Lars Christoffersen 316.011 km Bornholm 10.06 2012
  10. Michael Mørk 308,850 km Bornholm 25.05 2008
  11. Peter Torjussen 307.000 km Aabybro 20.08 2008 Split
  12. Jesper Kenn Olsen 306.000 km Cairo 09.01 2009 (Uofficiel)
  13. Rene V. Hansen 303.714 km Kladno 02.08 2015
  14. David Stoltenborg 303.513 km Balatonfüred 02.06 2024
  15. Rene V. Hansen 300.000 km Kladno 28.07 2013
  16. Søren Raarup 295,895 km km Skövde 29.08 2010
  17. Rene V. Hansen 293.839 km Skövde 26.08 2012
  18. Per Brølling 289.064 km Bornholm 10.06 2012
  19. Lars Skaarup Brodsgaard 286.338 km 01.06 2024 Balatonfüred
  20. Rene V. Hansen 284,200 km Bornholm 23.maj 2008
  21. Carsten Friis 278.532 km 20.05 2023Förslöv
  22. Keld Møller Jørgensen 277.608 km Bornholm 19.06 2010
  23. Lars Mose 276.251 km Oslo 22.11 2015
  24. Jan  Sørensen 274.455 km Bornholm 24.09 2009

  1. Stine Rex 435.564 km Balatonfüred 02.06 2024
  2. Stine Rex 383,688 km Faarup 2020
  3. Stine Rex 335.771 km Fort Lauderdale 18.11 2018
  4. Mette Normind Pilgaard 327.225 km Surgeres 14.05 2006
  5. Mette Normind Pilgaard 306.113 km Surgeres 13.05 2007
  6. Stine Rex 276.000 km Athen 12.01 2020
  7. Tina Kristiansen 273.161 km Rønne 24.05 2009
  8. Tina Andersen 271.558 km Belatonfüred 11.05 2019 Split
  9. Diana Kämpe 267.311 km Belatonfüred 06.05 2016 Split
  10. Julie Kristine Møller Jensen 266.318 kmBalatonfüred 02.06 2024
  11. Caroline Astrup 262.592 km Rønne 25.08 2008
  12. Tina Andersen 257.362 km 22.10 Skanderborg
  13. Tina Andersen 253.174 km Balatonfüred 02.06 2024
  14. Berit jessen 228.796 km Oslo 20.11 2016
  15. Gurli Hansen 226.980 km Rønne 24.05 2009

72 timers løb
Herre

  1. Peter Lund Torjussen 432.150 km 20.08 Aabybro
  2. Søren Raarup 372.000 km 19.03 2016 Athen
  3. Per Hansen 364.446 km 20.08 Aabybro
  4. Carsten Friis 360.070 km 19.08 Förslöv
  5. Bjarne Lei Andersen 240.721 km 19.08 Förslöv
  6. Peder Kjeldmann 210.313 km 20.08 Aabybro

    Kvinder
  1. Stine Rex 505.615 km bro 20.08 Aabybro
  2. Mette Birk Jensen 309.499 19.08 Förlöv
  3. Lisbeth Rose Billedskov Hansen 270.814 km 20.08 Aabybro
  4. Hanne Kildegaard 230.480 km 20.08 Aabybro
  5. Charlotte Kirkegaard Lorenzen 152.693 km 20.08 Aabybro

6 Dagesløb
Herre

  1. Lars Christoffersen 853,37 Göteborg,  05.09 2009
  2. Lars Christoffersen 791,520 Bornholm  19.06 2010
  3. Jesper Kenn Olsen 780,359 Antibes  16.06 2007
  4. Jesper  Kenn Olsen 756,300 Colac  2.11 2004
  5. Per Brølling 721,970 Göteborg,  05.09 2009
  6. Jesper  Kenn Olsen 712,536 Icarus Ultrafest 16.11 2014
  7. Rene Vang Hansen 702,059 EMU Belaton 10.05 2016
  8. Søren Raarup 685,580 New York 25.04 2016
  9. Jesper Kenn Olsen 685 Johannesburg 05.04 2008
  10. Søren Raarup 669,760 19.03 2016 Athen 2016
  11. Søren Raarup 667.902 Antibes 09.06 2011
  12. Kim Rasmussen 661,986 Mexico 22.04 2004
  13. Carsten Friis 660.169 km 19.06 2023 Förlöv
  14. Rene V.Hansen 658,392 Bornholm  19. 06 2010
  15. Jesper Olsen 643.737 New York 28.04 2012
  16. Lars Christoffersen 635.690 New York 24.04 2011
  17. Steen Michelsen 627,465 Bornholm 19.06 2010
  18. Ole Albertsen 614,438 Bornholm  19.06 2010
  19. Rene V. Hansen 604,44 Göteborg,  05.09 2009
  20. Henrik Aarup Svendsen Icaros Ultrafest  602.623 14.11 2016
  21. Christian Friman 600,624 Bornholm  19.06 2010

 Kvinder

  1. Tina  Andersen741.112 Belatonfüred  10.05 2017
  2. Tina Andersen705.161 Belatonfüred  15.05 2019
  3. Tina Andersen 680,682    Icarus Ultrafest 14.11 2016
  4. Diana Kämpe 613,563  Belatonfüred 04.05 2016
  5. Berit Jessen 602.489  Belatonfüred 09.05 2018
  6. May-Britt Hansen 588,560 Göteborg 30 Aug 2009 nr 4
  7. Mette Birk Jensen 553.633 km 19.08 Förlöv
  8. Diana Kämpe462.034 Belatonfüred 09.05 2018

10 Dages løb

  1. Søren Raarup New York 29.04 2016 1115.275 km
    2 Jesper Kenn Olsen New York 19.04 2017 1009.058 km

Kilde
https://statistik.d-u-v.org/index.php

Udgivet i 24 timer, Statistik | Tagget | Kommentarer lukket til Alletiders bedste 2023

Danskere over 200 km pr 20.01 2023

Danskere over 200 km
Herre

  1. Kim Hansen 257.753 Torino 2015
  2. Bruno Batsberg   254,503 Belfast 2017
  3. Kim Klitgaard Sørensen   249,254 Espoo 2017
  4. Kim Klitgaard Sørensen 246.793 Sæby 2015
  5. Alex Henriksen Køge 245,577 Apeldoorn, Holland 21.maj 2004
  6. Kim Klitgaard Sørensen 243.992 Albi 2016
  7. Kim Hansen 241.657 Rønne 24.5 2014 Nr 1 DM Nr 1
  8. Lars Christoffersen 239,136 Brno, Czekiet 23.okt 2004VM 8, EM 6
  9. Henrik Westerlin 238.148 Albi 2016
  10. Bruno Batsberg 236.818 Verona 18.09 2022
  11. Brian Hansen 236.310 km 01.10 2023 Taipei
  12. Bruno Batsberg 235.729 Albi 2016
  13. Bruno Batsberg 235.285 km 03.06 Sæby 2023
  14. Bruno Batsberg 234,443 Sæby 2015
  15. Hallur Holm 233.422 km 01.10 “023 Taipei
  16. Brian Larsen 231,770 Oslo, Norge 8.dec. 2007 Nr. 2
  17. Ole Karlsen  231.339 Bornholm 10.06 2012
  18. Jan Michael Andersen 230,919 San Giovanni L,ITA 23.sep 2006 EM 5
  19. Lars Christoffersen230,340 Bornholm 23 Maj 2009 Nr 1 (Dansk Mester)
  20. Jens Ole Nielsen 229.6  12,08 2012 Viborg Nr 1
  21. Jan Michael Andersen228,283 Brno, Tjekkiet 23.okt 2004 VM 15, EM 9
  22. Carsten Friis 228.928 Verona 18.09 2022
  23. Brian Hansen 228.490 km 03.06 2023 Sæby
  24. Rasmus Rasmussen 227.799 Verona 18.09 2022
  25. Jan Michael Andersen227,817 Apeldoorn, Holland 30.maj 2003 Nr. 3
  26. Brian Hansen 225.742 Sæby 29.05 2022
  27. Lars Christoffersen225.407 Surgeres 2010 (48 Timer)
  28. Klaus Pirker Jørgensen  225.290 Sæby 2019
  29. Carsten Friis 225.177 Albi 2019
  30. Frederik Lassen  224.159 Bornholm  19.06 2011 Nr 3 DM Nr 1
  31. Jesper Olsen 223,749 Apeldoorn, Holland 25.maj 2001 Nr. 15
  32. Peter Lund Torjussen 223.631 Verona 18.09 2022
  33. Jan Michael Andersen223,569 Oslo, Norge 9.dec 2006 Nr. 2
  34. Hallur Holm 223.565 km 03.06 2023 Sæby
  35. Per Brølling 223,356 Bornholm 24.maj 2008 Nr. 2, DM
  36. Johnny Dietz Visholm Sæby 223.251 Vallensbæk 04.10 2020
  37. Thomas Steenberg  222.532 Helsingfors  22.02 2014 Nr 4
  38. Henrik Westerlin 221.466 Belfast 2017
  39. Kim Klitgaard 221.434 Sæby 2014
  40. Lars Christoffersen 221,170 Bornholm 5.maj 2007 Nr. 1
  41. Carsten Friis 220.557 Oslo 21.11 2021
  42. Vagn Kirkelund 219,309 Bornholm 4.maj 2008 Nr. 3, DM 2
  43. Bruno Batsberg  218.362 15.09 Grenaa 2013 DM Nr1
  44. Jan Michael Andersen218,255 Madrid,Spanien 5.maj 2007 EM 11
  45. Carsten Friis 217.280 Timisoara 2018
  46. Per Brølling216,357 Århus 10.jan 2009 Nr. 1
  47. Thomas Steenberg 215.746 Torino 2015
  48. Thomas Steenberg  215.461 09.09 2012 Katowice
  49. Lars Christoffersen215.373 25.08 2012 Skövde (48 Timer)
  50. Bruno Batsberg   215.349 12.05 2013 Steenbergen
  51. Karsten Jacobsen 214,267 Apeldoorn, Holland 30.maj 1992.
  52. Bjarne R. Jensen 214.042 Barcelona 18.12 2011 Nr 6
  53. Jan Michael Andersen213,933 Apeldoorn, Holland 18.maj 2007 Nr. 4
  54. Christian Friman 213,451 Bergamo, Italien 2.maj 2009 VM 26
  55. Christian Friman 213,150 Bornholm 24.maj 2008 Nr. 5, DM 3
  56. Michael Clausen 212.816 Bislett 2018
  57. Frederik Bøjholm 212,010 Viborg 14. August 2010 Nr 1
  58. Kim Hansen 212.151 Albi 2016
  59. Christian Friman 211,968 Bornholm 23.maj 2009 Nr. 2, DM 2
  60. Christian Friman 211.911 Aarhus 09.01 2011
  61. Vagn Kirkelund211,945 Brive 13. Maj 2010 VM Nr 76
  62. Rene Koch Larsen 211.651 Bornholm 2012 DM Nr 2
  63. Jesper Olsen211,640 Bernau 13. Sept 2008 Nr 1ee
  64. Jan Michael Andersen 211,324 Trollhättan 12. Juli 2003 Nr 1
  65. Brian Larsen211,27 Viborg Aug 2007 Nr. 1
  66. Jan Michael Andersen211,083 Wörschach, Østrig 16.juli 2005 VM 39
  67. Niels Høg Henriksen 210.668 06.01 2013 Aarhus Nr 2
  68. Frederik Lassen 210.085 09.09 2012 Katowice
  69. Leon Hansen210,6 Holte 21.juni 2008 Nr. 1
  70. Peter Jensen 210,474 Oslo 27.11 2022
  71. Rene Koch Larsen 210.308 15.09  2013 Grenaa DM NR 2
  72. Carsten Friis 209.249 Sæby 2017
  73. Kim Hansen 209.013 Sæby 2018
  74. Jesper Olsen209,057 Drummondville,CA 28.juli 2007 VM 27
  75. Lars Christoffersen 208.922 Sæby
  76. Karsten Jacobsen 207.999 Appeldorn 1991
  77. Brian Larsen 207,968 Bornholm 5.maj 2007 Nr. 2
  78. Klaus Pirker Jørgensen 207,306 Sæby 2017
  79. Thomas Steenberg207.277 10.06 2012 Holte
  80. Michael Clausen 207.026 28.05 2022 Sæby
  81. Ole Karlsen207.088 12.05 2013 St
  82. Vagn Kirkelund 206,577 Bergamo, ITA 2.maj 2009 VM 32
  83. Leon Hansen 206,422 Brive 2010 VM Nreenbergen 85
  84. Frederik Lassen206,28 Viborg 8.aug 2009 Nr. 1
  85. Claus Rasmussen 205,847 London 2017
  86. Kim Rasmussen 205,838 Wörschach, Østrig 16.juli 2005VM 49, EM 37
  87. Jens Ole Nielsen 205,560 Viborg Aug 2008 Nr. 1
  88. Niels Skov Jakobsen 205.536 Sæby 02.06 2019
  89. Vagn Kirkelund205.368 19.06 2011 Bornholm DM Nr 3
  90. Søren Raarup 205,285 Brno, Czekie 23.okt 2004Open race 5
  91. Leon Hansen205,2 Holte 6.juni 2009 Nr. 1
  92. Per Brølling205.003 15.09 2013 Grenaa DM Nr 3
  93. Lars Christoffersen205,0 Holte 23.jun 2007 Nr. 1
  94. Christian Friman 204,981 Seoul,SydkoreaSep 2008VM 49
  95. Søren Møller 204.625 km 03.06 Sæby
  96. Thomas Steenberg204,370 Bornholm 23.maj 2009 Nr. 3, DM 3
  97. Leon Hansen 204,336 Bornholm 2010 Nr 2 DM Nr 1
  98. Lars Christoffersen204,309 Bergamo, Italien 2.maj 2009 VM 39
  99. Bjørn Brøchner Søby-Jensen 203.844 Sæby 29.05
  100. Alex Henriksen Køge 203,713 Brno, Czekiet 23.okt 2004 VM 41, EM 31
  101. Bjarne R. Jensen  203.304 19.06 2011 Bornholm DM Nr 3
  102. Henrik Westerlin 203.188 Timisoara 2018
  103. Mikkel Borregaard_Hansen København 08.09 2019
  104. Mikkel Gormsen København 24 Jan. 2011 203.??? Nr 1
  105. Vagn Kirkelund202.960 Aarhus  09.01 2011 Nr 2
  106. Bruno Batsberg   202.330 Aarhus 06.01 2013 Nr 3
  107. Leon Hansen 202,286 Oslo, Norge 8.dec. 2007 Nr. 7
  108. Anders Munke Frank 202.043 London 2016
  109. Thomas Steenberg 202.099 Timisoara 2018
  110. Jan Michael Andersen201,717 Apeldoorn, Holland 21.maj 2004 Nr. 8
  111. Rene Koch Larsen 201,370 Bornholm 2010 Nr 3 DM Nr2
  112. Jan Aggerholm 201,35 Viborg Aug 2007 Nr. 4
  113. Bjarne R jensen 201.241 Jessheim 2014
  114. Bjarne R. Jensen 200.527 Barcelona 16.12 2012 Nr 16
  115. Kim Klitgaard Sørensen 200.481 Espoo 2016
  116. Matthias Jørgensen 200.208 Bornholm 2012 DM  Nr 3
  117. Rasmus Gade Elm 200.200 Beograd 2016
  118. Mads Petersen 200.088 Vallensbæk 04.10 2020

    Kvinder 2
  1. Katja Lykke Tonstad 248.049 km 01.10 2023 Taipei
  2. Stine Rex 245.850 km 01.10 2023 Taipei
  3. Stine Rex 243.749 Albi 27.10 2019
  4. Stine Rex 241.921 Timisoara 2018
  5. Anne Marie Geisler Andersen 233,,051 Belfast 2017
  6. Anne Marie Geisler Andersen 225,724 Albi 2016
  7. Anne Marie Geisler Andersen 219 km Kladno 26.07 2014
  8. Anni Lønstad 217,75  Basel, SCH 1995
  9. Maibritt Skovgaard 214.179 Grenaa 15.09 2013
  10. Anne Marie Geisler Andersen   209.300 Katowice  09.09 2012
  11. Karen Marie Brøgger 213,427 Taipei,Taiwan 24.feb 2006 VM 6
  12. Katja Walther Bjerre 212.897 Verona 18.09 2022
  13. Stine Rex 211.000 Athen 11.01 2020 Split
  14. Lisbeth Billeskov-Hansen 210.050 København 04-09 2021
  15. Anne Marie Geisler Andersen 209.300 Katowice 09.09 2012
  16. Stine Rex 208.971 Sæby 2015
  17. Anne Dorte Mahato  207.648  19.06 Bornholm 2011 DM Nr 1
  18. Diana Kämpe 206.420  Espoo 2016
  19. Anne Marie Rossen 205,194    19.06 2011 Bornholm DM Nr 2
  20. Helle Mortensen  205.920 Viborg 2003
  21. Mette Pilgaard 203.665 Rønne 25.05 2008
  22. Anne Marie Rossen 203,296 Sæby 2015
  23. Mette Pilgaard 202,455 Brno,Czekiet 23.okt 2004 VM 15, EM 10
  24. Anne Marie Geisler Andersen 202.216 Vallensbæk 04.10 2020
  25. Katja Lykke Tonstad 200.819 km 03.06 2023 Sæby
  26. Anne Marie Geisler Andersen 200,208 Bornholm Juni 2010

Resultater opnået i Søndersø i Viborg er ikke IAU godkendt p-ga af manglende IAU Label

Udgivet i Statistik | Kommentarer lukket til Danskere over 200 km pr 20.01 2023

Ultra året 2023

2023 blev det hidtil bedste år for Dansk Ultraløb med et VR i 72 timers løb af Stine Rex og en 4. og 5. plads ved VM i 24 timers løb af Katja Lykke Tonstad og Stine Rex. Der er også sat flere danske rekorder i løbet af året.
Der har også været andre gode danske resultater.
Ved DM i 100 km’s løb blev det til et meget spændende løb, hvor der kun var 1 minut mellem nr 1 og 2. Her trak Mads Karlsson det længste strå foran Emil Krogh Ingeslev i de fine tider 7.35 og 7.36 Mester hos kvinderne ble Mille Christine Ree i tiden 8:28.
Der var også deltagelse i VM 50 km’s løb. De skulle helt til Indien for at løbe, og det foregik under svære betingelser. Hos herrene blev Jesper Andkær Larsen bedste dansker med en 37. plads. i tiden 3:16:51 de 2 andre danskere Nikolaj Benzon Larsen og Morten Stilling blev nr 58 og 60 i tiderne 3:35:33 og 3:39:30
Hos kvinderne blev Helle Grosser nr 73 i tiden 4:16:01
DM i 24 timers løb blev vundet af veteraner Bruno Batsberg med 235 km, mens sidste års vinder Brian Hansen blev 2’er, mens Hallur Holm blev 3’er. Kvindernes løb blev vundet af Katja Lykke Tonstad, der nåede lige over de 200 km. Bouchra Lundgren Eriksen satte ny DR i 12 timers løb med 134,501 km.
Så kom vi til årets højdepunkt. Foran flere tusinde tilskuere satte Stine Rex verdensrekord i 72 timers løb. Hun nåede 505 km, hvilket var en klækkelig forbedring af den bestående rekord på 463 km.
Der var dansk deltagelse ved 6 dages løbet Viadal Ultra i Sverige. her blev Carsten Friis nr 3 hos mændene med 660 km, mens Mette Birk Jensen blev nr 3 hos kvinderne med 553 km
Endnu en dansk rekord stod for fald, da Emil Krogh Ingerslev vandt årets udgave af 100 Miles løbet Mors Rundt. Han løb i tiden 13:19:02, og skar over et kvarter af den gamle rekord, som Kim Klitgaard var indehaver af.
Stine Rex havde ikke de store forventninger til spartathlon, da det fandt sted kort efter hendes VR, men hun blev alligevel nr 5 hos kvinderne
Året sluttede med den bedste danske placering ved et VM, da Katja Lykke Tonstad meget overraskende blev nr 4 ved VM, og satte DR med 248.049 km, mens Stine Rex var lige i hælene på hende og blev nr 5. Hun løb også længere end hendes DR og nåede 245.850 km. Mette Sommer, der var debutant løb 184 km, og damerne blev nr 4 i holdkonkurrencen. Bouchra Lund Eriksen fik maveproblemer midt i løbet, og valgte at stå af, og blev noteret for 130 km. Mændene gjorde det også fint. Brian Hansen og Hallur Holm satte PR med henholdsvis 236 og 233 km. Klaus Pirker Jørgensen nåede 184 km, mens Peter Torjussen var syg, men nåede alligevel 142 km.
Det var hvad marathonx valgte at bringe. Der var selvfølgelig også gode præstationer indenfor trail og Backyard, løb som marathonx ikke beskæftiger sig så meget med.

Udgivet i 24 timer | Kommentarer lukket til Ultra året 2023