DM 24 timers løb 2023

Det er et virkeligt stærkt felt, der stiller til start ved DM 24 timer i Sæby. Måske det stærkeste nogensinde. Hele 5 landsholdsløbere stiller til start. Brian Hansen, Bruno Batsberg, Klaus Pirker Jørgensen, og Rasmus Rasmussen hos herrene og Katja Walter Bjerre hos kvinderne. Dertil kommer sidste års søvvinder Michael Clausen. Et andet spændende navn er Søren Møller, der indtil for nylig havde den danske rekord i Backyard med 66 omgange 442 km. Det er hans debut på 24 timer, men han har tidligere løbet 100 km på 9:18:32.
Bruno Batsberg har løbet væsentligt længere end de andre og har den næstbedste notering af danske løbere med 254 km, og har været med i toppen siden 2013, og må ud fra sine resultater være favorit.
Hos kvinderen har landsholdsløberen Katja Walther Bjerre PR med 215 km. Hun kan dog muligvis få kamp til stregen af Julie Kristine Møller Jensen, der fornylig har løbet 31 omgange i Backyard, og før det 28 omgange, og er således vant til at løbe 24 timer