Månedsarkiv: august 2020

Ny ER for kvinder i 24 timersløb

Den polske løber Malgorzata Pazda-Pozorska satte ny ER for kvinder, da hun vandt det polske Mesterskab i 24 timersløb. Hun blev den første europæer over 260 km, da hun nåede 260,171 km. Det var en forbedring af landsmandinden Patrycja Bereznowskas rekord, der lød på 259,991 km. Kun amerikaneren Camille Herron har løbet længere, og er indehaver af VR med 270,116 km.

Det var en klækkelig forbedring af hendes PR der før løbet lød på 240 km

DM 100 km

Det blev ikke uventet den forsvarende mester Brian Arreborg Hansen, der tog endnu et DM endda i ny PR, der nu lyder på 7:12. Nr 2 blev Mads Hedegaard i tiden 8:26:06 mens bronzen gik til Ivan Luca Corda med tiden 8:38:01
Vinder hos kvinderne blev Bouchra Luindgren Eriksen, der løb det næsthurtigste 100 km tid af en dansk kvinde i tiden 7:55:33. Sølvet gik til Katja Walther Bjerre i ny PR medtiden 8:54:43, mens Birgitte Pedersen tog bronzem i tden 10:14:29

Great Dane Backyard Ultra Resultat

Det blev Thue Bastholm, der trak det længste strå, og blev vinder af Big Dane Backyard, og dermed for retten til at stille op i Big Dogs senere på året. Han er en erfaren trailløber, der bl.a har Marathon des sables på sit CV. Han nåede 27 omgange 1 mere end schweiseren Luzia Buehler. Nr 3 blev sidste års 2’er Jacob Larni Nielsen. Yderligere 1 løber kom over de magiske 100 Miles Gotfred Skjødeberg. Det var nok varmen, der forhindrede at der var flere der nåede denne distance

https://my.raceresult.com/132840/Live?lang=dk

Great Dane Backyard Ultra

I weekenden bliver Great Dane Backyard Løb afholdt for 2. gang.
Det er et løb efter et ret nyt koncept. Ruten er 6,7 km og skal gennemføres indenfor 1 time
Kan man ikke det udgår man af løbet. Løbet fortsætter indtil, der kun er 1 tilbage. Løbet kan risikere ikke at ha nogen vindere, hvis sidste mand ikke gennemfører ruten på under 1 time.
Der står 95 navne på startlisten. Der er såvel garvede veteraner som nybegyndere på listen. Kun et fåtal af dem kan regne med at blive kåret som “Last Man Standing”.
De 2 bedste fra sidste år Leon Hansen og Jacob Larni Nielsener begge til start i år. Sidste år løb de henholdsvis 181 og 174 km.
Leon Hansen deltog senere på året i “Big Dogs” i USA, hvcor han forbedrede sig og løb 187,7 km, hvilket er Dansk Rekord. En Rekord han dog må dele med Diana Kämpe, der løb samme distance, og er noteret for et par meter mere end Leon.
Spørgsmålet er om de kan gentage bedriften. Leon Hansen har været skadet, og er måske ikke i den bedste form.
De kan få hård modstand fra Carsten Friis og Michael Clausen. De er begge mest kendt for at være 24 timersløbere. Carsten Friis er på landsholdet,
i 24 timersløb, og har en PR på 225 km og blev Dansk Mester i 2017. Han er dog ret urutineret som trailløber. Michael Clausen har løbet 212 km på 24 timer, men ligesom Carsten Friis er han ret uerfaren som trailløber.
Men det er langt fra sikkert at det bliver til Dansk sejr. Nordmanden Thomas Øderud stiller til start, og han er den, der har løbet længst i et Backyardløb idet
han løb 207 km “Big Dogs”, samme løb som Leon Hansen deltog i.
Der er vel 15-20 løbere på listen, der skulle kunne løbe 100 Miles. Der er mange, der har løbet Mors 100 Miles på under 24 timer, og nogle der har løbet over det i 24 timersløb, så man kan forvente at en hel del løbere kommer ud på 100 Miles eller derover

https://my.raceresult.com/132840/info?lang=dk