Månedsarkiv: december 2018

Barcelona 24 timers løb

Der stilllede 2 danskere til start i det efterhånden traditionsrige 24 timers løb i Barcelona. Bjarne R Jensen, der tidligere har løbet 216 km der og Thomas Lønbæk. Resultatsmæssigt var det ikke den store succes, da de løb henholdsvis 124 og 113 km
Der blev som sædvanligt løbet langt. Vinder blev Grant Mac Donald med 251 km foran Miguel Mataix Gracia med 244km, mens den bedste kvinde litaueren Viktorija Tomaeviciene sluttede som nr 3 med 232 km.
Det var et løb, hvor der kom 15 over de magiske 200 km, deraf 3 kvinder
http://www.championchip.cat/24hores/informes/24horesIndividual/final.html
Der blev ligeledes løbet i Växjö, Sverige.
Løbet blev vundet af Ivan Bretan, Sverige med 241 km, hvilket var PR, foran bulgareren Hristo Tsvetkov med 233 km. Nr 3 blev Staffan Blixt med små 217 km
Vinder hos kvinderne blev Elisabeth Ankarcrona med mere beskedne 173 km
https://www.jogg.se/Resultat/Live.aspx

Backyard Running

En nye type ultraløb er ved at blive populært. Det drejer sig om Backyard Running.
Det er en djævelsk form for løb, hvor man inden for en time skal tilbagelægge en vis distance somfor det meste er mellem 6.5 og 7.3 km. Når man ikke distancen indenfor en time tages man ud af løbet.
DVS, at hver time starter man på en omgang, indtil der kun er en mand tilbage, som så har vundet.
Det mest kendte er Big’s Backyard Ultra, som i år blev vundet af svenskeren Johan Steene, der efter 68 timer og 455,7 km kunne kåres som vinder.
I Sverige har man i 2 år afholdt Back Ultra Sydkysten, som i år starten d, 6. Juli.
https://swedenrunners.se/bus/?fbclid=IwAR0mi9LsVbabzD0u4Nzn4X2HxZsgDN47rOClxgJNTmj7i5OGrtC_lNerwZs
I år afholdes så den første Backyard på dansk grund. Det foregår i Ry den 22.3.
Der står et startnummer til Big’s Backyard på spil.
https://www.sportstiming.dk/event/6028?fbclid=IwAR3VS5O3uUVkmQLhQqXn7EuEYmKGujZP3-badCm5qn1CUMAT2CqwZVBnXco


Ny VR hos kvinderne i 24 timers løb

Der blev i weekenden sat ny verdensrekord for kvinder i 24 timers løb.
Den amerikanske løber Camille Herron løb 262 ved Solstice Dessert løbet.
Den tidligere rekord løb på 259.991 km, og løbet af den polske Verdens og EuropamesterPatrycja Bereznowska
Hun blev dermed den første kvinde, der løb over 260 km.
Hun er endvidere indehaver af kvindernes VR på 100 Miles, som hun har løbet på 12:42:40
https://www.fastrunning.com/…/womens-world-24hr-reco…/21601…