Der blev i weekenden afholdt DM i 24 timers løb i Sæby. Trods manglende deltagelse af vores bedste løbere blev der alligevel præsteres fine resultater. Efter et tæt løb blev vinderen og ny Danmarksmester Carsten Friis fra Skaarup, der løb 209,249 km.
Nr 2 blev Klaus Pirker Jørgensen, Aarhus 1900 med 207,306 km, mens bronzemedaljen gik til Henrik Granlund med 196.726 km. Det var for Carsten Friis en kraftig forbedring af hans PR, der var 182 km, for Pirker Jørgensen var det ligeledes en forbedring fra 192 km, og for begges vedkommende kom de for første gang over de 200 km. Henrik Granlund forbedrede sin PR fra 184 km.
Hos kvinderne blev Sille Viktoria Pia Ehlert ny Danmarksmester med 161 km. Hun løb næsten op til sin PR, der er 169 km.
I den åbne klasse blev Christian Hjort vinder med 186 km hos herrene.
Hos kvinderne blev Linda Kempel vinder med 195 kmforan Karin Eriksen med 174 km. Resultater, der ville have resulteret i guld og sølv, hvis de havde deltaget ved DM
Kim Klitgaard blev vinder af herrenes 12 timers løb med 143 km, mens Pia Joan Sørensen blev vinder hos kvinderne med 133 km
http://my5.raceresult.com/65379/results?lang=dk
Månedsarkiv: juni 2017
Belatonfüred 6 Dagesløb
Det blev til ny Dansk og Nordisk Rekord til Tina Andersen. Hun løb 740,5 km hvilket strakte til 2.pladsen hos kvinderne og en samlet 11. plads. Vinder hos kvinderne blev tyske Silke Gielen med 782 km. Svenske Paltën blev nr 3 med 667 km
Det blev også svensk triumf i løbet idet Johan Steene løb med den samlede sejr. Han nåede ikke mindre end 870 km, foran ungaeren Molnar der kom stærkt de sidste par dage i løbet og blev nr 2 med 842 km i hård kamp med Olivier Chaigne med 834 km.
Veteranen Wolfgang Schwerk, der på et tidspunkt førte løbet faldt ned på en 9.plads.
At det var et stærkt felt, der var til start, det stærkeste i mange år bevises ved at der var hele 7 løbere der passerede de 800 km
http://www.emusport.hu/hu/klub/emu-sport-tv
New York 10 dages løb 4
Det lykkedes for Jesper Olsen at holde sin 3.plads i 10 Dages løbet i New York. Han nåede i alt 627 Miles (1009 km).
Det var måske ikke lige det han havde ønsket, men som løbet skred frem, må han alligevel være tilfreds, da han blev skadet allerede tidligt i løbet, så det drejede sig hovedsagligt om at fuldføre. 638 km på 6 dage og 1009 på 10 er trods alt flot.
Vinderen Budjargal Byambaa fra Mongoliet nåede 1189 km, en klækkelig forbedring af sin personlige rekord. Han havde hidtil “bare” løbet 967 km. Altså en forbedring på hele 222 km.
Et flot resultat af en mand, der kommer fra en nation, der ikke er forvænt med store sportsresultater
Den tidligere vinder Igor Mudryk nåede 1147 km og blev en flot nr 2.
Hos kvinderne trak Nataliya Hlushchuk det længste strå og løb med sejren ved at løbe 930 km. Hun måtte kæmpe hårdt med Vinati Docziova om sejren. Hun nåede 915 km.
Kimberley van Delst, der længe førte løbet måtte tage til takke med 3. pladsen med 845 km
Som ventet vandt finnen Ashprihanal Aalto 6 dages løbet ved at løbe 709 km, og det var heller ikke overrasken at John Geesler blev nr 2 med 683 km.
Et godt stykke efter de 2 kom Aleksei Riabikov, der nåede 606 km
https://us.srichinmoyraces.org/events/6-10-day-race/previous-results/2017
New York 10 dages løb 3
Efter de første 6 døgn i 10 dages løbet i New York er Jesper Olsen faldet tilbage på 3.pladsen. Han har nået 398 Miles.(639) km. Han har tabt terræn i forhold til de 2 foranliggende løbere Byambaa og Mudryk, der har nået henholdsvis 456 og 425 Miles (733 og 683 km)
Efer at have løbet stabilt med 70 Miles (12 km)om dagen 3 dage i træk har han de seneste 2 dage løbet 60 og 48 Miles
(96 og 77 km). Man må håbe, at han får gang i benene igen, hvis han skal have ram på Søren Raarups DR. Rasor havde på samme tidspunkt nået 685 km. Så det bliver svært for ham at nå de 1115 km. Han skal i gennemsnit løbe 119 km om dagen de næste 4 dage for at rekorden er i hus
Hos kvinderne har Nataliya Hlushchuk overtaget føringen med 342 Miles (550 km) Hun fører med 2 miles til van Delst.
Men både nr 3 Vinati Docziova og nr 4 Gundega Gaille kan stadig nå at vinde løbet. Der er kun 15 Miles der adskiller dem. Man kan heller ikke helt afskrive nr 5 Elena Kareva, men der er meget, der skla flaske sig for at hun kan vinde
6 dages løbet er startet, og det er ikke uventet at finnen Aalto har taget føringen efter 2 dage foran john Geesler med henholdsvis 180 og 166 miles
Aalto er en meget rutineret multidaysløber med sejre i både Self Trancendence 3100 Miles og 10 dages løbet, og som har
812 km som beste notering i 6 dages løs.
Hos kvinderne fører New Zeelænderen Kim Allan med 161 Miles
Hun debuterer i 6 dages sammenhæng, men har en PR i 24 timers løb på 209 km
https://us.srichinmoyraces.org/events/6-10-day-race/previous-results/2017
New York 10 Dages løb 2
Jesper Olsen er avanceret en enkelt plads i det forgangne døgn. han ligger nu på 2.pladsen med 290 Miles(466 km). Han løber meget stabilt og har således hvert døgn i de sidste 3 dage løbet 70 Miles(112,6 km). Modryk ånder ham stadig i nakken og er kun 2 miles bag ham. Jesper Olsen er 30 Miles efter nr 1 Byambaa, men har halet en enkelt mil ind på ham, så absolut intet er afgjort. Det ser fortsat rigtig godt ud for en ny DR. Søren Raarup havde sidste år efter dag 4 nået 257 Miles(413 km)
Hos kvinderne trækker van Delst en smule fra den nærmeste konkurrent Hlushchuk. De har løbet henholdsvis 245 og 234 Miles. De trues bagfra af gundega Gaille, der kun er 2 Miles efter Hluschuk. Men også nr 4 og 5 Vinati Docziova og Elena Kareva kan stadig nå førstepladsen med 224 og 222 Miles. De har begge løbet 1 Mile længere end van Delst på 4. dagen
https://us.srichinmoyraces.org/events/6-10-day-race/previous-results/2017